
Calibre 303-15
Sobre Este Produto
Calibre 303-15
303-15
CALIBRE 300-15 Polycarbonate resins offer exceptional impact resistance, heat distortion resistance, and optical clarity. The CALIBRE 300-15 series products are available in 4 additive packages: CALIBRE 300: No mold release or UV Stabilizer. CALIBRE 301: Mold release. CALIBRE 302: UV stabilizer. CALIBRE 303: Mold release and UV stabilizer.
Govt. and Industry Standards:
Underwriters Laboratory, Inc. (UL)
Applications:
Automotive interiors
Automotive exteriors
Sheet applications
Electrical lighting/switches
Small & large appliances
Beverage containers/serviceware
Power equipment
Especificações
Não há especificações listadas para este produto
Propriedades Técnicas
| Brand | Calibre |
| Producer | Trinseo |
| Polymer Type | PC |
| Filler | Unfilled |
| Form | Granules |
| Technology | Injection Moulding |
| Características | Flow, Medium • Transparent • Clarity, High • Impact Resistance, High • UV Stabilized |
| Quality | Prime |
| Density (g/cm³) | 1.20 1.20 |
| Flow Rate (g/10 min) | 15(300°C/1.2 kg) 15(300°C/1.2 kg) |
| Flame Rating | V-2(0.75 mm) V-2(1.5 mm) HB(1.5 mm) HB(3.0 mm) HB(3.0 mm) |
| Notched Izod Impact Strength (kJ/m²) | 83(23°C, Type 1, Notch A) |
| Notched Izod Impact (J/m) | 850(23°C) |
Documentos Relacionados
© 2025 Entec Polymers. Todos os direitos reservados.


