
Calibre 303-10
Sobre Este Produto
Calibre 303-10
303-10
CALIBRE 300-10 Polycarbonate resins offer exceptional impact resistance, heat distortion resistance, and optical clarity. The CALIBRE 300-10 series products are available in 4 additive packages: CALIBRE 300: No mold release or UV Stabilizer. CALIBRE 301: Mold release. CALIBRE 302: UV stabilizer. CALIBRE 303: Mold release and UV stabilizer
Govt. and Industry Standards:
CSA (Canadian Standards Association)
Underwriters Laboratory, Inc. (UL)
Applications:
Appliances
Storage media housings
Business equipment
Electrical components
Lighting
Transportation
Houseware
Recreation
Packaging applications
Especificações
Não há especificações listadas para este produto
Propriedades Técnicas
| Brand | Calibre |
| Producer | Trinseo |
| Polymer Type | PC |
| Filler | Unfilled |
| Form | Granules |
| Technology | Thermoforming • Extrusion (undefined) • Extrusion Profile • Extrusion Sheet • Injection Moulding |
| Características | Flow, Medium • Transparent • Impact Resistance, High • UV Stabilized • Clarity, High |
| Quality | Prime |
| Density (g/cm³) | 1.20 1.20 |
| Flow Rate (g/10 min) | 10(300°C/1.2 kg) 10(300°C/1.2 kg) |
| Flame Rating | V-2(0.75 mm) V-2(1.5 mm) HB(1.5 mm) HB(3.0 mm) HB(3.0 mm) |
| Notched Izod Impact Strength (kJ/m²) | 90(23°C, Type 1, Notch A) |
| Notched Izod Impact (J/m) | 880(23°C) |
Documentos Relacionados
© 2025 Entec Polymers. Todos os direitos reservados.


