
Calibre 2061-15
Sobre Este Produto
Calibre 2061-15
2061-15
CALIBRE™ 2061-15 resin is suitable for steam and ethylene oxide sterilization required by the health care industry. CALIBRE 2061-15 provides exceptional clarity, heat resistance, impact strength, processability, and has low contamination levels. CALIBRE 2061-15 resin is compliant with ISO 10993 (Biological Evaluation of Medical Devices) and is suitable for use in approved medical applications. This product contains mold release.
Main Characteristics:
Tested under ISO 10993
Applications:
Medical applications
Especificações
Não há especificações listadas para este produto
Propriedades Técnicas
| Brand | Calibre |
| Producer | Trinseo |
| Polymer Type | PC |
| Filler | Unfilled |
| Form | Granules |
| Technology | Injection Moulding |
| Características | Transparent • Sterilizable, Ethylene Oxide • Sterilizable, Steam |
| Quality | Prime |
| Density (g/cm³) | 1.20 1.20 |
| Flow Rate (g/10 min) | 15(300°C/1.2 kg) 15(300°C/1.2 kg) |
| Flame Rating | V-2(0.75 mm) V-2(2.8 mm) HB(3.0 mm) |
| Notched Izod Impact Strength (kJ/m²) | 83(23°C, Type 1, Notch A) |
| Notched Izod Impact (J/m) | 750(23°C) |
Documentos Relacionados
© 2025 Entec Polymers. Todos os direitos reservados.


