
Emerge PC 8410-10
Acerca de este producto
Emerge PC 8410-10
PC 8410-10
EMERGE™ PC 8410-10 advanced resin is a transparent, ignition resistant PC resin, also available in opaque colors, that contains no chlorinated, brominated or phosphate flame retardant additives. The resin is designed to meet the German norm DIN VDE-0472/Part 815 on halogens. This resin combines good mechanical and high heat properties, maintains excellent processability and contains mold release agent. EMERGE™ PC 8410-10 advanced resin has a UL94 V0 rating at 1.8 mm.
Applications:
A broad range of injection molded applications in the lighting, electronics, electrical and information technology equipment markets.
Especificaciones
No se enumeran especificaciones para este producto.
Propiedades técnicas
| Brand | Emerge |
| Producer | Trinseo |
| Polymer Type | PC |
| Filler | Unfilled |
| Form | Unknown |
| Technology | Extrusion Profile • Injection Moulding |
| Características | Heat Resistance, High • Mold Release • Processability, Good • Bromine Free • Chlorine Free • Flame Retardant |
| Quality | Prime |
| Density (g/cm³) | 1.20 1.20 |
| Flow Rate (g/10 min) | 10(300°C/1.2 kg) 10(300°C/1.2 kg) |
| Flame Rating | V-2(0.75 mm) V-2(1.5 mm) V-0(1.8 mm) V-0(3.0 mm) |
| Notched Izod Impact Strength (kJ/m²) | 70(23°C, Type 1, Notch A) |
| Notched Izod Impact (J/m) | 700(23°C) |
Documentos relacionados
© 2025 Entec Polymers. Todos los derechos reservados.


