
Lumid GP3300A(W)
About This Product
Lumid GP3300A(W)
General Purpose
Application
Automotive Parts, Electrical & Electronic Parts
Material Type
PA6-MF30
Specifications
No specifications are listed for this product
Request Quote
Requesting quotations is exclusive to selected users. Please login or register. New to our platform? Sign up, follow the provided instructions, and get verified to access our services.
ProductLumid GP3300A(W)
Technical Properties
| Brand | Lumid |
| Producer | LG Chemicals |
| Polymer Type | PA6 |
| Filler | 30% Mineral |
| Form | Unknown |
| Technology | - |
| Features | - |
| Quality | Prime |
| Density (g/cm³) | 1.47 1.47 |
| Flow Rate (g/10 min) | - |
| Flame Rating | HB(0.75 mm) |
| Notched Izod Impact Strength (kJ/m²) | 2.7(-30°C, 4.00 mm) 2.7(-40°C, 4.00 mm) 3.2(23°C, 4.00 mm) |
| Notched Izod Impact (J/m) | 34(23°C, 3.20 mm) |


