
Lupox GP2306F
About This Product
Lupox GP2306F
General Purpose
Application
Automotive Parts, Electrical & Electronic Parts, IT/OA
Material Type
PBT+GF30%
Specifications
No specifications are listed for this product
Request Quote
Requesting quotations is exclusive to selected users. Please login or register. New to our platform? Sign up, follow the provided instructions, and get verified to access our services.
ProductLupox GP2306F
Technical Properties
| Brand | Lupox |
| Producer | LG Chemicals |
| Polymer Type | PBT |
| Filler | 30% Glass Fiber |
| Form | Unknown |
| Technology | - |
| Features | - |
| Quality | Prime |
| Density (g/cm³) | 1.65 1.65 |
| Flow Rate (g/10 min) | 8.5(250°C/2.16 kg) 9.0(250°C/2.16 kg) |
| Flame Rating | V-0(0.71 mm) V-0(1.5 mm) V-0(3.3 mm) |
| Notched Izod Impact Strength (kJ/m²) | 7.1(-30°C, 4.00 mm) 7.5(23°C, 4.00 mm) |
| Notched Izod Impact (J/m) | 61(-30°C, 3.20 mm) 78(23°C, 3.20 mm) |


